Preskočiť na obsah

Voľby

Archív dokumentov uverejnených obcou Polianka.

Nadpis

Zverejnené

Prílohy

Popis

Doručovanie oznámenia o delegovaní člena a náhradníka do miestnej volebnej komisie je potrebné zaslať na e-meilovú adresu : obecpolianka@obecpolianka.sk

Kandidátna listina nezávislého kandidáta pre voľby do orgánov samosprávy obcí

Právo byť volený

Za poslanca obecného (mestského) zastupiteľstva, v hlavnom meste Slovenskej republiky Bratislave a v meste Košice mestského zastupiteľstva a v mestských častiach miestneho zastupiteľstva (ďalej len „obecné zastupiteľstvo“) môže byť zvolený občan Slovenskej republiky a cudzinec (ďalej len „obyvateľ obce“), ktorý má trvalý pobyt v obci, v ktorej kandiduje, a najneskôr v deň konania volieb dovŕši 18 rokov veku.

Za starostu obce, primátora, mesta, v hlavnom meste Slovenskej republiky Bratislave a v meste Košice v mestských častiach starostu mestskej časti (ďalej len „starosta obce“) môže byť zvolený obyvateľ obce, ktorý má trvalý pobyt v obci a najneskôr v deň konania volieb dovŕši 25 rokov veku.

Prekážkou práva byť volený je
-výkon trestu odňatia slobody,
-právoplatné odsúdenie za úmyselný trestný čin, ak odsúdenie nebolo zahladené,
-pozbavenie spôsobilosti na právne úkony.

Kandidatúra vo voľbách do orgánov samosprávnych krajov nie je prekážkou pre kandidatúru vo voľbách do orgánov samosprávy obcí.

KANDIDÁTNA LISTINA

Podanie kandidátnej listiny nezávislým kandidátom

Nezávislý kandidát doručuje kandidátnu listinu pre voľby do obecného zastupiteľstva a kandidátnu listinu pre voľby starostu obce v listinnej forme osobne najneskôr 60 dní predo dňom konania volieb (najneskôr 30. augusta 2022), zapisovateľovi miestnej (mestskej) volebnej komisie (meno zapisovateľa miestnej volebnej komisie, telefónne číslo a úradné hodiny budú zverejnené na úradnej tabuli obce, resp. na webovom sídle obce, ak ho má zriadené). Nezávislý kandidát môže doručiť kandidátnu listinu aj prostredníctvom splnomocnenca, ktorého na to písomne splnomocnil [vzor splnomocnenia (DOCX, 28 kB)]. Nezávislý kandidát alebo splnomocnenec nezávislého kandidáta pri doručení kandidátnej listiny preukazuje svoju totožnosť občianskym preukazom alebo dokladom o pobyte pre cudzinca. Lehota na doručenie kandidátnej listiny sa končí uplynutím posledného dňa lehoty. Na kandidátne listiny, ktoré neboli doručené ustanoveným spôsobom a na kandidátne listiny doručené po uplynutí ustanovenej lehoty sa neprihliada.

Kandidátna listina nezávislého kandidáta pre voľby do obecného zastupiteľstva

Kandidátna listina nezávislého kandidáta pre voľby do obecného – mestského – miestneho zastupiteľstva (ďalej len „obecné zastupiteľstvo“) [vzor kandidátnej listiny (DOCX, 31 kB)] obsahuje:

  • číslo volebného obvodu,
  • meno,
  • priezvisko,
  • titul,
  • dátum narodenia kandidáta,
  • pohlavie kandidáta (muž/žena),
  • zamestnanie, ktoré kandidát vykonáva v čase podania kandidátnej listiny (pri uvádzaní údaja o zamestnaní sa u ženy – kandidátky použije prechyľovanie); údaj o zamestnaní nesmie obsahovať žiadne vlastné mená alebo ich skratky,
  • adresu trvalého pobytu kandidáta (obec; ulica, ak sa obec člení na ulice; číslo domu; pre správne vypísanie obce trvalého pobytu je možné použiť register obcí https://ives.minv.sk/obce/webformmain.aspx) a
  • vlastnoručný podpis kandidáta.

Kandidát na poslanca obecného zastupiteľstva musí mať trvalý pobyt v obci v ktorej kandiduje a najneskôr v deň konania volieb dovŕši 18 rokov veku. Kandidát pre voľby do toho istého obecného zastupiteľstva môže kandidovať len v jednom volebnom obvode. Kandidát nemusí mať trvalý pobyt vo volebnom obvode, v ktorom kandiduje.

Ku kandidátnej listine nezávislého kandidáta musí byť pripojené vlastnoručne podpísané vyhlásenie kandidáta [vzor vyhlásenia nezávislého kandidáta (DOCX, 31 kB)], že súhlasí so svojou kandidatúrou, nekandiduje na inej kandidátnej listine a nemá prekážky práva byť volený.

Ak je nezávislý kandidát pri doručení kandidátnej listiny zastúpený splnomocnencom, ku kandidátnej listine musí byť pripojené splnomocnenie (nemusí byť úradne osvedčené).

Súčasťou kandidátnej listiny každého nezávislého kandidáta je listina podpísaná voličmi, ktorí podporujú jeho kandidatúru a majú trvalý pobyt v obci, v ktorej kandiduje (ďalej len „podpisová listina“) [vzor podpisovej listiny (DOCX, 31 kB)]. V podpisovej listine každý volič pri podpise uvedie meno a priezvisko, dátum narodenia, trvalý pobyt, ktorým sa rozumie názov obce, názov ulice, ak sa obec člení na ulice, a číslo domu. Na každom hárku podpisovej listiny sa uvedie meno, priezvisko, titul, dátum narodenia a adresa trvalého pobytu kandidáta. Názov obce a názov ulice nemôže byť použitý v skrátenej forme (napr. „BB“ alebo „B. Bystrica“); názov obce možno do podpisového hárku predpísať.

Jednou podpisovou listinou možno podporiť len jedného kandidáta. Volič však môže svojím podpisom vyjadriť podporu aj niekoľkým kandidátom na ich samostatných podpisových listinách.

Minimálny počet podpisov na podpisovej listine, podľa prílohy č. 1 k zákonu č. 180/2014 Z. z. o podmienkach výkonu volebného práva a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, je uvedený nižšie. Počet obyvateľov obce ku dňu vyhlásenia volieb zverejní obec spôsobom v mieste obvyklým najneskôr 85 dní predo dňom konania volieb.

Kandidát na poslanca obecného zastupiteľstva môže kandidovať aj na starostu obce.

Ak nezávislý kandidát kandiduje súčasne na poslanca obecného (mestského) zastupiteľstva a tiež na funkciu starostu obce (primátora mesta), môže mať spoločnú podpisovú listinu, z ktorej však musí byť zrejmé, že kandiduje do oboch orgánov obce (mesta). Originál spoločnej podpisovej listiny priloží len k jednej kandidátnej listine a k druhej kandidátnej listine je postačujúce priložiť fotokópiu spoločnej podpisovej listiny.

Kandidátnu listinu pre voľby do miestneho zastupiteľstva, resp. pre voľby starostu mestskej časti s prílohami podáva nezávislý kandidát zapisovateľovi miestnej volebnej komisie a
kandidátnu listinu pre voľby do mestského zastupiteľstva, resp. pre voľby primátora mesta s prílohami podáva nezávislý kandidát zapisovateľovi mestskej volebnej komisie najneskôr 60 dní predo dňom konania volieb.

Ak nezávislý kandidát kandiduje súčasne na poslanca miestneho zastupiteľstva a tiež na starostu mestskej časti, môže mať spoločnú podpisovú listinu, z ktorej však musí byť zrejmé, že kandiduje do oboch orgánov mestskej časti. Originál spoločnej podpisovej listiny priloží len k jednej kandidátnej listine a k druhej kandidátnej listine je postačujúce priložiť fotokópiu spoločnej podpisovej listiny.

To isté platí, ak nezávislý kandidát kandiduje na poslanca mestského zastupiteľstva a súčasne aj na primátora mesta.

Kandidátna listina nezávislého kandidáta pre voľby starostu obce

Kandidátna listina nezávislého kandidáta pre voľby starostu obce – primátora mesta – starostu mestskej časti (ďalej len „starosta obce“) [vzor kandidátnej listiny (DOCX, 32 kB)obsahuje:

  • meno,
  • priezvisko,
  • titul,
  • dátum narodenia kandidáta,
  • pohlavie kandidáta (muž/žena),
  • zamestnanie, ktoré kandidát vykonáva v čase podania kandidátnej listiny (pri uvádzaní údaja o zamestnaní sa u ženy – kandidátky použije prechyľovanie); údaj o zamestnaní nesmie obsahovať žiadne vlastné mená alebo ich skratky,
  • adresu trvalého pobytu kandidáta (obec; ulica, ak sa obec člení na ulice; číslo domu; pre správne vypísanie obce trvalého pobytu je možné použiť register obcí https://ives.minv.sk/obce/webformmain.aspx) a
  • vlastnoručný podpis kandidáta.

Kandidát na starostu obce musí mať trvalý pobyt v obci, v ktorej kandiduje a najneskôr v deň konania volieb dovŕšiť 25 rokov veku.

Ku kandidátnej listine nezávislého kandidáta musí byť pripojené vlastnoručne podpísané vyhlásenie kandidáta [vzor vyhlásenia nezávislého kandidáta (DOCX, 27 kB)], že súhlasí so svojou kandidatúrou, nekandiduje na inej kandidátnej listine a nemá prekážky práva byť volený.

Ak je nezávislý kandidát pri doručení kandidátnej listiny zastúpený splnomocnencom, ku kandidátnej listine musí byť pripojené splnomocnenie (nemusí byť úradne osvedčené).

Súčasťou kandidátnej listiny každého nezávislého kandidáta je listina podpísaná voličmi, ktorí podporujú jeho kandidatúru a majú trvalý pobyt v obci, v ktorej kandiduje (ďalej len „podpisová listina“) [vzor podpisovej listiny (DOCX, 30 kB)]. V podpisovej listine každý volič pri podpise uvedie meno a priezvisko, dátum narodenia, trvalý pobyt, ktorým sa rozumie názov obce, názov ulice, ak sa obec člení na ulice, a číslo domu. Na každom hárku podpisovej listiny sa uvedie meno, priezvisko, titul, dátum narodenia a adresa trvalého pobytu kandidáta. Názov obce a názov ulice nemôže byť použitý v skrátenej forme (napr. „BB“ alebo „B. Bystrica“); názov obce možno do podpisového hárku predpísať.

Jednou podpisovou listinou možno podporiť len jedného kandidáta. Volič však môže svojím podpisom vyjadriť podporu aj niekoľkým kandidátom na ich samostatných podpisových listinách.

Potrebný počet podpisov je uvedený nižšie. Počet obyvateľov obce ku dňu vyhlásenia volieb zverejní obec spôsobom v mieste obvyklým najneskôr 85 dní predo dňom konania volieb.

Kandidát na starostu obce môže kandidovať aj na poslanca obecného zastupiteľstva.

MINIMÁLNY POČET PODPISOV VOLIČOV PODPORUJÚCICH KANDIDATÚRU NEZÁVISLÉHO KANDIDÁTA
PRE VOĽBY POSLANCOV OBECNÉHO ZASTUPITEĽSTVA A VOĽBY STAROSTU OBCE

 Počet obyvateľov obcePočet podpisov voličov
na podpisovej listine
 
 do 5010 
 51 – 10020 
 101 – 50040 
 501 – 2 000100 
 2 001 – 20 000200 
 20 001 – 100 000500 
 nad 100 0001 000 
VZDANIE SA KANDIDATÚRY

Kandidát sa môže najneskôr 48 hodín pred začatím volieb (najneskôr 27. októbra 2022 do 7:00 h) svojej kandidatúry vzdať; vzdanie musí urobiť v listinnej forme a jeho podpis musí byť úradne osvedčený.

Vzor vzdania sa kandidatúry pre voľby do obecného zastupiteľstva (DOCX, 20 kB)

Vzor vzdania sa kandidatúry pre voľby starostu obce (DOCX, 20 kB)

Vzdanie sa kandidatúry musí byť doručené predsedovi miestnej volebnej komisie, ktorý zabezpečí jeho zverejnenie vo volebných miestnostiach. Vzdanie sa kandidatúry nemožno vziať späť.

Ak sa kandidát vzdal po zaregistrovaní kandidátov, zostávajú údaje o kandidátovi na hlasovacom lístku, ale pri prideľovaní mandátov sa na neho neprihliada.poslať stránkuvytlačiť stránku

Kandidátna listina nezávislého kandidáta pre voľby do orgánov samosprávnych krajov

Právo byť volený

Za poslanca zastupiteľstva samosprávneho kraja môže byť zvolený občan Slovenskej republiky a cudzinec (ďalej len „obyvateľ samosprávneho kraja“), ktorý má trvalý pobyt v obci alebo vo vojenskom obvode, ktoré patria do územia volebného obvodu, v ktorom kandiduje a najneskôr v deň konania volieb dovŕši 18 rokov veku.

Za predsedu samosprávneho kraja môže byť zvolený obyvateľ samosprávneho kraja, ktorý najneskôr v deň konania volieb dovŕši 25 rokov veku.

Prekážkou práva byť volený je

– výkon trestu odňatia slobody,

– právoplatné odsúdenie za úmyselný trestný čin, ak odsúdenie nebolo zahladené,

– pozbavenie spôsobilosti na právne úkony.

Kandidatúra vo voľbách do orgánov samosprávy obcí nie je prekážkou pre kandidatúru vo voľbách do orgánov samosprávnych krajov.

KANDIDÁTNA LISTINA

Podanie kandidátnej listiny nezávislým kandidátom

Nezávislý kandidát doručuje kandidátnu listinu v listinnej forme aj v elektronickej forme [na elektronickom nosiči (napr. USB kľúč) v textovom editore] osobne najneskôr 60 dní predo dňom konania volieb (najneskôr 30. augusta 2022), zapisovateľovi volebnej komisie samosprávneho kraja  (meno zapisovateľa volebnej komisie samosprávneho kraja, telefónne číslo a úradné hodiny budú zverejnené na úradnej tabuli samosprávneho kraja, resp. na webovom sídle samosprávneho kraja). Nezávislý kandidát môže doručiť kandidátnu listinu aj prostredníctvom splnomocnenca, ktorého na to písomne splnomocnil [vzor splnomocnenia (DOCX, 33 kB)]. Nezávislý kandidát alebo splnomocnenec nezávislého kandidáta pri doručení kandidátnej listiny preukazuje svoju totožnosť občianskym preukazom alebo dokladom o pobyte pre cudzinca. Lehota na doručenie kandidátnej listiny sa končí uplynutím posledného dňa lehoty. Na kandidátne listiny, ktoré neboli doručené ustanoveným spôsobom a na kandidátne listiny doručené po uplynutí ustanovenej lehoty sa neprihliada.

Kandidátna listina nezávislého kandidáta
pre voľby do zastupiteľstva samosprávneho kraja

Kandidátna listina nezávislého kandidáta pre voľby do zastupiteľstva samosprávneho kraja  (ďalej len „zastupiteľstvo“) [vzor kandidátnej listiny (DOCX, 32 kB)] obsahuje:

  • číslo volebného obvodu,
  • meno,
  • priezvisko,
  • titul,
  • dátum narodenia kandidáta,
  • pohlavie kandidáta (muž/žena),
  • zamestnanie, ktoré kandidát vykonáva v čase podania kandidátnej listiny (pri uvádzaní údaja o zamestnaní sa u ženy – kandidátky použije prechyľovanie); údaj o zamestnaní nesmie obsahovať žiadne vlastné mená alebo ich skratky,
  • adresu trvalého pobytu kandidáta (obec; ulica, ak sa obec člení na ulice; číslo domu; pre správne vypísanie obce trvalého pobytu je možné použiť register obcí https://ives.minv.sk/obce/webformmain.aspx) a
  • vlastnoručný podpis kandidáta.

Kandidát na poslanca zastupiteľstva musí mať trvalý pobyt v obci alebo vo vojenskom obvode, ktoré patria do územia volebného obvodu, v ktorom kandiduje a najneskôr v deň konania volieb musí dovŕšiť 18 rokov veku.

Ku kandidátnej listine nezávislého kandidáta musí byť pripojené vlastnoručne podpísané vyhlásenie kandidáta [vzor vyhlásenia nezávislého kandidáta (DOCX, 35 kB)], že súhlasí so svojou kandidatúrou, nekandiduje na inej kandidátnej listine a nemá prekážky práva byť volený.

Ak je nezávislý kandidát pri doručení kandidátnej listiny zastúpený splnomocnencom, ku kandidátnej listine musí byť pripojené splnomocnenie (podpis nemusí byť úradne osvedčený). Úkonmi splnomocnenca nezávislého kandidáta vo volebných veciach je nezávislý kandidát viazaný, pričom splnomocnencom nezávislého kandidáta nemôže byť kandidát, zapisovateľ volebnej komisie samosprávneho kraja, splnomocnenec politickej strany alebo koalície ani jeho náhradník.

Súčasťou kandidátnej listiny každého nezávislého kandidáta je osobitná listina podpísaná voličmi, ktorí podporujú jeho kandidatúru a majú trvalý pobyt v obci alebo vo vojenskom obvode, v ktoré patria do územia volebného obvodu, v ktorom kandiduje (ďalej len „osobitná listina“) [vzor osobitnej listiny (DOCX, 35 kB)v počte 400 podpisov. V osobitnej listine každý volič pri podpise uvedie meno a priezvisko, dátum narodenia, trvalý pobyt, ktorým sa rozumie názov obce, názov ulice, ak sa obec člení na ulice, a číslo domu. Na každom hárku podpisovej listiny sa uvedie meno, priezvisko, titul, dátum narodenia a adresa trvalého pobytu kandidáta. Názov obce a názov ulice nemôže byť použitý v skrátenej forme (napr. „BB“ alebo „B. Bystrica“).

Jednou osobitnou listinou možno podporiť len jedného kandidáta. Volič však môže svojím podpisom vyjadriť podporu aj niekoľkým kandidátom na ich samostatných osobitných listinách.

Kandidát na poslanca zastupiteľstva môže kandidovať aj na predsedu samosprávneho kraja.

Ak nezávislý kandidát kandiduje súčasne na poslanca zastupiteľstva a tiež na funkciu predsedu samosprávneho kraja, môže mať spoločnú osobitnú listinu, z ktorej však musí byť zrejmé, že kandiduje do oboch orgánov samosprávneho kraja. Originál spoločnej osobitnej listiny priloží len k jednej kandidátnej listine a k druhej kandidátnej listine je postačujúce priložiť fotokópiu spoločnej osobitnej listiny.

Kandidátna listina nezávislého kandidáta pre voľby predsedu samosprávneho kraja

Kandidátna listina nezávislého kandidáta pre voľby predsedu samosprávneho kraja [vzor kandidátnej listiny (DOCX, 34 kB)obsahuje:

  • meno,
  • priezvisko,
  • titul,
  • dátum narodenia kandidáta,
  • pohlavie kandidáta (muž/žena),
  • zamestnanie, ktoré kandidát vykonáva v čase podania kandidátnej listiny (pri uvádzaní údaja o zamestnaní sa u ženy – kandidátky použije prechyľovanie);údaj o zamestnaní nesmie obsahovať žiadne vlastné mená alebo ich skratky,
  • adresu trvalého pobytu kandidáta (obec; ulica, ak sa obec člení na ulice; číslo domu; pre správne vypísanie obce trvalého pobytu je možné použiť register obcí https://ives.minv.sk/obce/webformmain.aspx) a
  • vlastnoručný podpis kandidáta.

Kandidát na predsedu samosprávneho kraja musí mať trvalý pobyt v obci alebo vo vojenskom obvode, ktoré patria do územného obvodu samosprávneho kraja, v ktorom kandiduje a najneskôr v deň konania volieb musí dovŕšiť 25 rokov veku.

Ku kandidátnej listine nezávislého kandidáta musí byť pripojené vlastnoručne podpísané vyhlásenie kandidáta [vzor vyhlásenia nezávislého kandidáta (DOCX, 34 kB)], že súhlasí so svojou kandidatúrou, nekandiduje na inej kandidátnej listine a nemá prekážky práva byť volený.

Ak je nezávislý kandidát pri doručení kandidátnej listiny zastúpený splnomocnencom, ku kandidátnej listine musí byť pripojené splnomocnenie (podpis nemusí byť úradne osvedčený). Úkonmi splnomocnenca nezávislého kandidáta vo volebných veciach je nezávislý kandidát viazaný, pričom splnomocnencom nezávislého kandidáta nemôže byť kandidát, zapisovateľ volebnej komisie samosprávneho kraja, splnomocnenec politickej strany alebo koalície ani jeho náhradník.

Súčasťou kandidátnej listiny každého nezávislého kandidáta je osobitná listina podpísaná voličmi samosprávneho kraja, ktorí podporujú jeho kandidatúru (ďalej len „osobitná listina“) [vzor osobitnej listiny (DOCX, 30 kB)v počte 1000 podpisov. V osobitnej listine každý volič pri podpise uvedie meno a priezvisko, dátum narodenia, trvalý pobyt, ktorým sa rozumie názov obce, názov ulice, ak sa obec člení na ulice, a číslo domu. Na každom hárku osobitnej listiny sa uvedie meno, priezvisko, titul, dátum narodenia a adresa trvalého pobytu kandidáta. Názov obce a názov ulice nemôže byť použitý v skrátenej forme (napr. „BB“ alebo „B. Bystrica“).

Jednou osobitnou listinou možno podporiť len jedného kandidáta. Volič však môže svojím podpisom vyjadriť podporu aj niekoľkým kandidátom na ich samostatných osobitných listinách.

Kandidát na predsedu samosprávneho kraja môže kandidovať aj na poslanca zastupiteľstva samosprávneho kraja.

VZDANIE SA KANDIDATÚRY

    Kandidát sa môže najneskôr 48 hodín pred začatím volieb (najneskôr 27. októbra 2022 do 7:00 h) svojej kandidatúry vzdať; vzdanie musí urobiť v listinnej forme a jeho podpis musí byť úradne osvedčený.

Vzor vzdania sa kandidatúry pre voľby do zastupiteľstva samosprávneho kraja (DOCX, 20 kB)

Vzor vzdania sa kandidatúry pre voľby predsedu samosprávneho kraja (DOCX, 20 kB)

Vzdanie sa kandidatúry musí byť doručené predsedovi volebnej komisie samosprávneho kraja, ktorý zabezpečí jeho zverejnenie vo volebných miestnostiach. Vzdanie sa kandidatúry nemožno vziať späť.

Ak sa kandidát vzdal po zaregistrovaní kandidátov, zostávajú údaje o kandidátovi na hlasovacom lístku, ale pri prideľovaní mandátov sa na neho neprihliada.

Kandidátna listina politickej strany, politického hnutia a koalície pre voľby do orgánov samosprávy obcí

Právo byť volený

Za poslanca obecného (mestského) zastupiteľstva, v hlavnom meste Slovenskej republiky Bratislave a v meste Košice mestského a v mestských častiach miestneho zastupiteľstva (ďalej len „obecné zastupiteľstvo“) môže byť zvolený občan Slovenskej republiky a cudzinec (ďalej len „obyvateľ obce“), ktorý má trvalý pobyt v obci, v ktorej kandiduje a najneskôr v deň konania volieb dovŕši 18 rokov veku.

Za starostu obce, primátora, mesta, v hlavnom meste Slovenskej republiky Bratislave a v meste Košice v mestských častiach za starostu mestskej časti (ďalej len „starosta obce“) môže byť zvolený obyvateľ obce, ktorý má trvalý pobyt v obci a najneskôr v deň konania volieb dovŕši 25 rokov veku.

Prekážkou práva byť volený je

– výkon trestu odňatia slobody,
    – právoplatné odsúdenie za úmyselný trestný čin, ak odsúdenie nebolo zahladené,
    – pozbavenie spôsobilosti na právne úkony.

Kandidatúra vo voľbách do orgánov samosprávnych krajov nie je prekážkou pre kandidatúru vo voľbách do orgánov samosprávy obcí.

KANDIDÁTNA LISTINA

Podanie kandidátnej listiny politickou stranou alebo koalíciou

Kandidátnu listinu pre voľby do obecného zastupiteľstva a kandidátnu listinu pre voľby starostu obce môže podať politická strana alebo politické hnutie (ďalej len „politická strana“), ktorá je registrovaná podľa zákona č. 85/2005 Z. z. o politických stranách a politických hnutiach v znení neskorších predpisov.

Politické strany môžu na účely volieb do obecného zastupiteľstva, ako aj volieb na starostu obce utvoriť koalíciu a podať spoločnú kandidátnu listinu.

Politická strana alebo koalícia doručuje kandidátnu listinu v listinnej forme prostredníctvom svojho splnomocnenca najneskôr 60 dní predo dňom konania volieb (najneskôr 30. augusta 2022), zapisovateľovi miestnej (mestskej) volebnej komisie (meno zapisovateľa miestnej /mestskej/ volebnej komisie, telefónne číslo a úradné hodiny budú zverejnené na úradnej tabuli obce, resp. na webovom sídle obce, ak ho má zriadené). Splnomocnenec politickej strany alebo koalície pri doručení kandidátnej listiny preukazuje svoju totožnosť občianskym preukazom alebo dokladom o pobyte pre cudzinca. Lehota na doručenie kandidátnej listiny sa končí uplynutím posledného dňa lehoty. Na kandidátne listiny, ktoré neboli doručené ustanoveným spôsobom a na kandidátne listiny doručené po uplynutí tejto lehoty sa neprihliada.

Kandidátna listina politickej strany alebo koalície pre voľby do obecného zastupiteľstva

Kandidátna listina politickej strany alebo koalície [vzor kandidátnej listiny (DOCX, 36 kB)] pre voľby do obecného – mestského – miestneho zastupiteľstva (ďalej len „obecné zastupiteľstvo“) obsahuje:

•  názov politickej strany alebo názvy politických strán tvoriacich koalíciu,

•  číslo volebného obvodu,

•  zoznam kandidátov, ktorý obsahuje:

–   meno,

–   priezvisko,

–   titul,

–   dátum narodenia kandidáta,

–   pohlavie kandidáta (muž/žena),

–   zamestnanie, ktoré kandidát vykonáva v čase podania kandidátnej listiny (pri uvádzaní údaja o zamestnaní sa u žien – kandidátok použije prechyľovanie); údaj o zamestnaní nesmie obsahovať žiadne vlastné mená alebo ich skratky,

–   adresu trvalého pobytu kandidáta (obec; ulica, ak sa obec člení na ulice; číslo domu; pre správne vypísanie obce trvalého pobytu je možné použiť register obcí https://ives.minv.sk/obce/webformmain.aspx) a

–   poradie na kandidátnej listine vyjadrené arabským číslom pri všetkých kandidátoch.

•  meno, priezvisko, funkciu, podpis osoby oprávnenej konať v mene politickej strany a odtlačok pečiatky politickej strany; v prípade koalície meno, priezvisko, funkciu, podpis osoby oprávnenej konať v mene každej politickej strany tvoriacej koalíciu a odtlačok pečiatky každej politickej strany tvoriacej koalíciu.

Kandidát na poslanca obecného zastupiteľstva musí mať trvalý pobyt v obci, v ktorej kandiduje a najneskôr v deň konania volieb musí dovŕšiť 18 rokov veku. Kandidát pre voľby do toho istého obecného zastupiteľstva môže kandidovať len v jednom volebnom obvode.

Ku kandidátnej listine politickej strany alebo koalície musí byť pripojené

•  vlastnoručne podpísané vyhlásenie každého kandidáta [vzor vyhlásenia kandidáta (DOCX, 35 kB)] uvedeného na kandidátnej listine, že súhlasí so svojou kandidatúrou, nekandiduje na inej kandidátnej listine a nemá prekážky práva byť volený;

•  oznámenie o určení splnomocnenca politickej strany alebo koalície a jeho náhradníka [vzor oznámenia o určení splnomocnenca a náhradníka (DOCX, 29 kB)] s uvedením mena, priezviska a adresy, na ktorú možno doručovať písomnosti, telefonického kontaktu a e-mailového kontaktu; úkonmi splnomocnenca vo volebných veciach je politická strana alebo koalícia viazaná, pričom splnomocnencom politickej strany alebo koalície ani jeho náhradníkom nemôže byť kandidát ani zapisovateľ miestnej volebnej komisie.

Politická strana alebo koalícia môže na kandidátnej listine uviesť najviac toľko kandidátov, koľko má byť v príslušnom volebnom obvode zvolených poslancov obecného zastupiteľstva.

Ak sa volia poslanci obecného zastupiteľstva vo dvoch alebo viacerých volebných obvodoch, môže politická strana alebo koalícia podať kandidátnu listinu v každom volebnom obvode. Ak podáva politická strana kandidátnu listinu v jednom volebnom obvode samostatne, nemôže v ďalšom volebnom obvode pre voľby do toho istého obecného zastupiteľstva podať kandidátnu listinu v rámci koalície; ak podáva politická strana kandidátnu listinu v rámci koalície, môže v ďalšom volebnom obvode pre voľby do toho istého obecného zastupiteľstva podať kandidátnu listinu len v rámci tej istej koalície.

Kandidát na poslanca obecného zastupiteľstva môže kandidovať aj na starostu obce.

Po podaní kandidátnej listiny nie je možné dopĺňať kandidátnu listinu o ďalších kandidátov ani meniť ich poradie.

V hlavnom meste Slovenskej republiky Bratislave a v meste Košice môže do mestského zastupiteľstva kandidovať obyvateľ mesta, ktorý má trvalý pobyt v niektorej z mestských častí patriacich do územia mesta. Kandidát môže kandidovať v ktoromkoľvek volebnom obvode utvorenom na území mesta bez ohľadu na miesto svojho trvalého pobytu na území mesta.

V hlavnom meste Slovenskej republiky Bratislave a v meste Košice môže kandidovať ten istý kandidát do miestneho zastupiteľstva a súčasne do mestského zastupiteľstva.

Kandidátnu listinu pre voľby do miestneho zastupiteľstva, resp. pre voľbystarostu mestskej časti s prílohami doručuje splnomocnenec politickej strany zapisovateľovi miestnej volebnej komisie a kandidátnu listinu pre voľby do mestského zastupiteľstva, resp. pre voľby primátora mesta s prílohami doručuje splnomocnenec politickej strany zapisovateľovi mestskej volebnej komisie najneskôr 60 dní predo dňom konania volieb.

Kandidátna listina politickej strany alebo koalície pre voľby starostu obce

Kandidátna listina politickej strany alebo koalície [vzor kandidátnej listiny (DOCX, 34 kB)] pre voľby starostu obce – primátora mesta – starostu mestskej časti (ďalej len „starosta obce“) obsahuje:

•  názov politickej strany alebo názvy politických strán tvoriacich koalíciu,

•  údaje o kandidátovi:

–   meno,

–   priezvisko,

–   titul,

–   dátum narodenia kandidáta,

–   pohlavie kandidáta (muž/žena),

–   zamestnanie, ktoré kandidát vykonáva v čase podania kandidátnej listiny (pri uvádzaní údaja o zamestnaní sa u ženy – kandidátky použije prechyľovanie) ); údaj o zamestnaní nesmie obsahovať žiadne vlastné mená alebo ich skratky,

–   adresu trvalého pobytu kandidáta (obec; ulica, ak sa obec člení na ulice; číslo domu; pre správne vypísanie obce trvalého pobytu je možné použiť register obcí https://ives.minv.sk/obce/webformmain.aspx),

•  meno, priezvisko, funkciu, podpis osoby oprávnenej konať v mene politickej strany a odtlačok pečiatky politickej strany; v prípade koalície meno, priezvisko, funkciu, podpis osoby oprávnenej konať v mene každej politickej strany tvoriacej koalíciu a odtlačok pečiatky každej politickej strany tvoriacej koalíciu.

Kandidát na starostu obce musí mať trvalý pobyt v obci, v ktorej kandiduje a najneskôr v deň konania volieb musí dovŕšiť 25 rokov veku.

Ku kandidátnej listine politickej strany alebo koalície musí byť pripojené

•  vlastnoručne podpísané vyhlásenie kandidáta [vzor vyhlásenia kandidáta (DOCX, 35 kB)] uvedeného na kandidátnej listine, že súhlasí so svojou kandidatúrou, nekandiduje na inej kandidátnej listine a nemá prekážky práva byť volený;

•  oznámenie o určení splnomocnenca politickej strany alebo koalície a jeho náhradníka [vzor oznámenia o určení splnomocnenca a náhradníka (DOCX, 29 kB)] s uvedením mena, priezviska a adresy, na ktorú možno doručovať písomnosti; úkonmi splnomocnenca vo volebných veciach je politická strana alebo koalícia viazaná, pričom splnomocnencom politickej strany alebo koalície ani jeho náhradníkom nemôže byť kandidát ani zapisovateľ miestnej volebnej komisie.

Politická strana alebo koalícia môže na kandidátnej listine uviesť iba jedného kandidáta.

Kandidát na starostu obce môže kandidovať aj na poslanca obecného zastupiteľstva.

Prítomnosť vo volebnej miestnosti a pozorovanie volieb

Vo volebnej miestnosti majú právo byť prítomné okrem členov okrskovej volebnej komisie, jej zapisovateľa, hlasujúcich voličov, pozorovateľov vyslaných medzinárodnými organizáciami a zástupcu nezávislého kandidáta aj iné osoby, ktoré prejavili záujem o pozorovanie priebehu volieb a sčítania hlasov. Tieto osoby možno z volebnej miestnosti vylúčiť, len ak by bol ohrozený priebeh hlasovania, sčítania hlasov alebo z dôvodu nedostatočnej kapacity volebnej miestnosti.

Osoby, ktoré prejavili záujem o pozorovanie priebehu volieb a sčítania hlasov nemôžu zasahovať do priebehu hlasovania, nahliadať do zoznamu voličov a robiť si z neho výpisy, odpisy, fotografické záznamy alebo videozáznamy. Taktiež nemôžu zasahovať do priebehu sčítania hlasov a robiť si fotografické záznamy a videozáznamy zápisnice okrskovej volebnej komisie o priebehu a výsledku hlasovania vo volebnom okrsku. Pri vyhlásení výsledkov hlasovania vo volebnom okrsku predsedom okrskovej volebnej komisie si môžu prítomné osoby robiť poznámky o výsledku hlasovania vo volebnom okrsku (napr. o počte zapísaných voličov, počte voličov, ktorí odovzdali obálku, počte platných hlasov odovzdaných pre jednotlivých kandidátov a pod.). Na sprístupňovanie zápisníc o výsledkoch volieb sa vzťahuje osobitný predpis, do ostatných volebných dokumentov môžu nahliadať len súd a orgán činný v trestnom konaní.

Právo byť prítomný v priebehu volieb a sčítavania hlasov vo volebnej miestnosti má aj zástupca nezávislého kandidáta. Obec je povinná vo volebnej miestnosti vyčleniť pre zástupcov nezávislých kandidátov a pozorovateľov vyslaných medzinárodnými organizáciami, ktorí prejavili záujem o sledovanie priebehu hlasovania a sčítania hlasov osobitný priestor (§ 27 ods. 2 prvá a druhá veta zákona č. 180/2014 Z. z. o podmienkach výkonu volebného práva a o zmene a doplnení niektorých zákonov).

Zástupca nezávislého kandidáta, ktorý prejavil záujem byť prítomný v priebehu hlasovania alebo sčítavania hlasov vo volebnej miestnosti oznámi to predsedovi okrskovej volebnej komisie, pričom nie je povinný sa preukázať osobitným písomným poverením.

Zástupca nezávislého kandidáta a pozorovatelia vyslaní medzinárodnými organizáciami, nebudú viditeľne označení; môžu sledovať priebeh hlasovania, a sčítania hlasov, nemôžu však zasahovať do priebehu hlasovania ani do sčítania hlasov.

Zástupcu nezávislého kandidáta a pozorovateľov vyslaných medzinárodnými organizáciami nemožno z volebnej miestnosti vylúčiť z dôvodu nedostatočnej kapacity volebnej miestnosti. Tieto osoby možno z volebnej miestnosti vylúčiť, len ak by bol ohrozený priebeh hlasovania a sčítavania hlasov.

Kandidát kandidujúci vo voľbách do orgánov samosprávy obcí má právo byť prítomný vo volebnej miestnosti:

– len v čase, keď hlasuje,

– po skončení hlasovania, ak prejaví záujem sledovať priebeh sčítania hlasov.

    Kandidát sa v žiadnom prípade nemôže v čase hlasovania, okrem času, keď hlasuje, zdržiavať vo volebnej miestnosti (napr. ako pozorovateľ), alebo v blízkosti volebnej miestnosti, pretože svojou prítomnosťou môže ovplyvňovať voličov pri hlasovaní. Na túto skutočnosť ho okrsková volebná komisia upozorní.

Súvisiace dokumenty

Určenie volebnej miestnosti
Tlačivá pre kandidatúru nezávislých kandidátov- voľby do orgánov samosprávy obcí 2022
Informácie k voľbám do orgánov samosprávnych krajov 2022
Informácie k voľbám do orgánov samosprávy obcí 2022